30.1.2020Komentáře nejsou povolené u textu s názvem #nejsemnaplech aneb Suchej únor 2020
Vážení návštěvníci webových stránek GeoQol,
každý z nás ví, že alkohol je návyková látka, která vykazuje velmi komplexní účinky na lidský organizmus, a to v závislosti na množství, délce konzumace a individuální vnímavosti jedince. Všichni také víme, že nadměrné pití alkoholu má neblahé zdravotní ale i sociální důsledky, které vyplývají ze změn biochemických procesů v organismu, zejména vznikem otravy a závislosti. Věděli jste však, že za hranou rizikového pití se pohybuje 18,6 % dospělé populace v Česku? Že je to více než 1 milion Čechů? A že průměrný Čech vypije za rok 14,4 litru čistého lihu, což je více než dvojnásobek světového průměru? Roční společenské náklady nadměrného pití se pak u nás odhadují až na částku 59 mld. Kč.
Čeští muži patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vypijí ročně téměř trojnásobek světového průměru. Mnoho dalších zajímavých dat a informací je k dispozici také v publikaci „Užívání tabáku a alkoholu v České republice 2018„, kterou vydal Státní zdravotní ústav v Praze a je dostupná zde: http://www.szu.cz/uploads/documents/szu/aktual/uzivani_tabaku_alkoholu_cr_2018.pdf.
„Uvedená data za rok 2018 jsme vyhodnocovali a dospěli jsme k závěru, že 28,3 % české populace jsou abstinenti nebo umírnění konzumenti, 53,2 % jsou konzumenti s nižším rizikem, téměř 12 % jsou konzumenti s vysokým rizikem a 6,7 % jsou konzumenti problémoví, tj. ti, kdo konzumují opravdu velké dávky alkoholua tato skupina je také nejrizikovější z hlediska zdravotních komplikací a sociálních dopadů,“ říká dr. Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví, člen týmu GeoQol, který je spoluautorem dané studie a doplňuje: „Poslední dvě zmiňované skupiny vypijí téměř 70 % veškerého spotřebovaného alkoholu v Česku.“
Nutné je se v této oblasti také věnovat prevenci. Proto se tým GeoQol i v letošním roce připojuje ke kampani „Suchej únor“, jejíž cílem je naučit se konzumaci alkoholu vědomě regulovat a výrazně ji omezit nebo zcela eliminovat. „Nutné je zaprvé omezovat dostupnost alkoholu, za druhé zvýšit informovanost populace o rizicích pití alkoholu a za třetí vyšší zapojení pediatrů a praktických lékařů do screeningů a cílených rozhovorů se svými pacienty,“ doplňuje dr. Csémy, podle kterého právě cílený rozhovor s praktickým lékařem či pediatrem může vést ke změně chování daného jedince.
Vážení návštěvníci webových stránek týmu GeoQol, zájem o problematiku nového čínského koronaviru je stále značný a proto se zástupci odborné veřejnosti rozhodli uspořádat II. veřejnou přednášku a diskuzu na toto velmi skloňované téma. Pokud jste nestihli I. veřejnou přednášku, která se uskutečnila na Přírodovědecké fakultě a o které jsme informovali zde: http://geoqol.natur.cuni.cz/?p=1453, tak nevadí. První…
Vážení návštěvníci webových stránek týmu GeoQol, v posledních dnech/týdnech veřejným prostorem nejen v Česku, ale po celém světě, hýbe téma koronavirů. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy tak nabídne širokému spektru zájemců zajímavou veřejnou přednášku a debatu na toto velmi aktuální a hojně sledované a diskutované téma. Hovořit budou odborníci na slovo vzatí: viroložka dr. Ruth Tachezy…
Vážení návštěvníci webových stránek týmu GeoQol, dovolujeme si Vás pozvat na již 11. ročník konference Mladých demografů, která se uskuteční v Praze ve dnech 5. až 7. 2. 2020. Tato zajímavá konference je již tradičně určena především pro studenty a absolventy demografie, vítáni jsou ale i „nedemografové“ a zájemci o tuto problematiku. Každý z účastníků konference bude…
Vážení návštěvníci webových stránek týmu GeoQol, rádi bychom Vás pozvali k nám na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy na Den otevřených dveří 2020. Ten se uskuteční ve dnech 24. – 25. 1. 2020. Fakulta bude všem zájemcům otevřena v pátek 24. 1. od 9.00 do 16.00 hodin a v sobotu 25. 1. potom od 9.00 do 15.00…
Vážení návštěvníci webu GeoQol, víte, jaké máte množství tělesného a viscerálního tuku, jakou máte fyzickou zdatnost či jaké je Vaše BMI (index tělesné hmotnosti)? Chcete zjistit, zda si myjete správně ruce? Zajímají Vás nejnovější poznatky a informace o možném riziku civilizačních chorob? Chcete změřit krevní tlak nebo získat doporučení, jak správně jíst nebo jak se…